Skip to main content

Priežastys dėl kurių nevertėtų mesti autodetalių bet kur

Priežastys dėl kurių nevertėtų mesti autodetalių bet kur

Priežastys dėl kurių nevertėtų mesti autodetalių bet kur:

  • Dauguma autodetalių savo sudėtyje turi alyvos ar degalų likučių (kuro, tepalo filtrai, amortizatoriai), kurios išmestos bet kur gali užteršti didžiulius plotus ir paversti juos kone dykvietėmis. Taip pat apstu ir kitų cheminių junginių, tokių kaip sunkieji metalų, elektrolitas, švinas ir kt. kurių dauguma turi kancerogeninį poveikį.
  • Viena mašina vidutiniškai per metus sunaudoja apie 7,5 litro alyvos. Pusė šio kiekio utilizuojama netinkamai: išmetama į šiukšlių dėžes, išpilama ant žemės arba į kanalizacijos vamzdžius, galiausiai patenka į artimiausius vandens telkinius, kur panaudotus tepalus nuneša tirpstantis sniegas arba lietaus vanduo
  • Padanga yra naftos produktas, todėl degdama į aplinką išskiria kenksmingų medžiagų.
  • Akumuliatoriuose esantis švinas laikomas pirmos pavojingumo klasės elementu. Švinas, kaip ir visi sunkieji metalai, patekęs į organizmą ūmaus apsinuodijimo nesukelia. Šis metalas kaupiasi organizme ir laikui bėgant gali būti nervų sistemos sutrikimų, nemigos, galvos skausmo, padidėjusios nervingumo priežastimi.
  • Baterijos, išmestos į sąvartynus kartu su buitinėmis atliekomis pradeda irti ir skleisti sunkiuosius metalus, tokius kaip nikelis, kadmis, cinkas, švinas ir kt., kurie gali pakeisti dirvožemio sudėtį, nudeginti augalų lapus, gyvūnų odą. Iš aplinkos jie gali patekti į maistui auginamus augalus, ir iš čia patekti į gyvūnų bei žmonių organizmus. Patekę į žmogaus organizmą sunkieji metalai gali pažeisti DNR ir ląsteles, o tai padidina tikimybę susirgti vėžinėmis ligomis.

Nusidėvėjusias automobilines detales draudžiama:

  • Šalinti kartu su komunalinėmis atliekomis. Pavojingųjų atliekų šalinimas kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis yra uždraustas ir reglamentuojamas teisės aktų.
  • Savavališkai ardyti.
  • Deginti neturint specialių leidimų. Panaudota alyva gali būti deginama tik tam skirtose krosnyse su specialiais filtrais ir aukštoje temperatūroje.
  • Išpilti ar išleisti alyvos atliekas į paviršinio bei požeminio vandens telkinius bei drenažo ir kanalizacijos sistemas, ant dirvožemio.
  • Perduoti tokias atliekas asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokių atliekų.

Automobilinių atliekų surinkimas ir tvarkymas. Kur ir kaip atiduoti?

  • Palikti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, jeigu automobiliai yra remontuojami tuose servisuose. Dėmesio vairuotojau! LR teisės aktų nustatyta tvarka griežtai draudžiama po remonto likusias detales pasilikti. Palikite serviso darbuotojams, kurie jomis pasirūpins tinkamai ir atiduos licensijuotam atliekų tvarkytojui.
  • Jei remontuojate automobilį patys, panaudotas detales priduokite į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Detalų sąrašą galite rasti čia: http://www.am.lt/VI/index.php#a/7609. Prieš vežant atliekas į artimiausią aikštelę, reikėtų pasitikslinti, kokias atliekas ji priima, nes skirtingose aikštelėse priimamos skirtingos atliekos.
  • „Autogamintojų ir importuotojų“ asociacija šias pavojingas atliekas iš gyventojų surenka organizuojamų akcijų metu. Sekite mūsų naujienas.

Prisidėdamas prie tinkamo atliekų sutvarkymo tausoji gamtos išteklius: didžioji dalis atliekų gali būti perdirbamos ir grįžti į rinką kaip nauji produktai.