KEITI ALYVĄ? AR ŽINAI KUR IR KAIP ATIDUOTI PANAUDOTĄ?

Mąstyti ekologiškai šiandien beveik prilygsta būti šiuolaikiškam. Tačiau kol vieni gilinasi į švaresnio pasaulio aktualijas, jų pašonėje kaimyno kaminai dažnai pučia „nelegalius“ tirštų dūmų debesis. Kurui panaudoti alyvos atliekas – visuomenėje vis dar gana paplitęs „taupymo“ planas. Na, o jei deginti neaktualu, forumuose gausu siūlymų ir idėjų kitaip panaudoti „atidirbtus tepalus“, pvz. impregnuoti medieną ir t.t. Deja, tai nieko bendro neturi su ekologija. Deginant ar kitaip panaudojant tokias atliekas žala ypač didelė.

Panaudota alyva – kur kas blogesnė ir pavojingesnė nei paprastos atliekos: ji labai lėtai yra, netirpsta vandenyje, joje gausu pavojingų medžiagų bei sunkiųjų metalų. Naudota alyva prilimpa prie bet kokio paviršiaus, nesvarbu, kas tai bebūtų –  žemės grumstas, pajūrio smiltys, dumbliai ar lapai. Tai – pagrindinis vandens telkinių taršos šaltinis. Tad šias atliekas draudžiama:

Maišyti su kitomis atliekomis ar medžiagomis.
Deginti neturint specialių leidimų, panaudota alyva gali būti deginama tik tam skirtose krosnyse su specialiais filtrais ir aukštoje temperatūroje.
Išpilti ar išleisti alyvos atliekas į paviršinio bei požeminio vandens telkinius bei drenažo ir kanalizacijos sistemas, ant dirvožemio.
Perduoti alyvos atliekas asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokių atliekų.