Skip to main content

Importuojate automobilius?

Kiekvienais metais į Lietuvos teritoriją atvežama ir parduodama dešimtys tūkstančių lengvųjų automobilių.

Primename, kad pagal šalyje galiojančius įstatymus, transporto priemonių importuotojais laikomi visi fiziniai ar juridiniai asmenys, kurie transporto priemones į šalį įveža su tikslu parduoti daugiau nei penkias transporto priemones.

Transporto priemonė – bet kokia transporto priemonė, priskiriama M1 klasei(ne mažiau kaip keturis ratus turinti transporto priemonė, skirta keleiviams vežti, kurioje yra ne daugiau kaip 8 sėdimos vietos keleiviams ir viena sėdima vieta vairuotojui) arba N1 klasei (ne mažiau kaip keturis ratus turinti transporto priemonė, skirta kroviniams vežti, kurios bendroji masė yra ne didesnė kaip 3,5 t) ir triratė motorinė transporto priemonė, išskyrus motorines trirates transporto priemones su simetriškai išdėstytais ratais.

Asmenims ir įmonėms, importuojantiems transporto priemones privalu organizuoti ir finansuoti eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymą – t. y. sudaryti sąlygas gyventojams nemokamai priduoti senas ir naudoti nebetinkamas transporto priemones ir pasirūpinti jų tinkamu bei teisėtu sutvarkymu.

Transporto priemonių importuotojams tenkančios pareigos reglamentuotos Atliekų tvarkymo įstatyme.

„Visų pirma, transporto priemonių importuotojai, pradėję savo veiklą, per tris mėnesius privalo užsiregistruoti Gamintojų ir importuotojų registre. Antra, jie turi vesti transporto priemonių apskaitą ir teikti ataskaitas GPAIS sistemoje (www.gpais.eu). Trečia, jie privalo organizuoti naudojimui netinkamų automobilių surinkimą ir tvarkymą, nemokamai priimti pasenusias transporto priemones iš gyventojų. Kad galėtų išpildyti šį reikalavimą, importuotojui reikia visose apskrityse įsteigti bent vieną tokį surinkimo tašką. Įstatymas taip pat numato, kad importuotojai privalo savo lėšomis šviesti visuomenę eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo klausimais“, – aiškina R. Zdanevičienė.

Automobilių importuotojai gali vienytis ir reikalavimus įgyvendinti susikooperavę ar patikėdami viso to realizaciją licencijas turinčioms organizacijoms arba individualiai – organizuodami po jų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektų transporto priemonių naudojimo susidariusių eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymą.

Atmintinė transporto priemonių importuotojams

Taikant Gamintojo atsakomybės principą gamintojai ir importuotojai atsakingi už jų vidaus rinkai tiekiamų gaminių (transporto priemonių ir į jas įmontuotų baterijų ir akumuliatorių) poveikį aplinkai per visą būvio ciklą nuo gamybos iki saugaus atliekų sutvarkymo, įskaitant surinkimo, vežimo, perdirbimo, naudojimo ir šalinimo sistemos organizavimą ir (ar) finansavimą, nustatytų gaminių atliekų tvarkymo užduočių vykdymą, informacijos apie gaminius ir jų atliekų tvarkymą teikimą šių gaminių naudotojams ir atliekų tvarkytojams, grąžinamų produktų ir juos panaudojus susidarančių atliekų priėmimą, tvarkymą ir finansinę atsakomybę už tokią veiklą.

Importuotojas – teisės aktų nustatyta tvarka įregistravęs savo veiklą asmuo, kuris iš kitos valstybės narės įveža ir verslo tikslais LR rinkai tiekia transporto priemones ir į transporto priemones įmontuotas baterijas ar akumuliatorius.

Tiekimas LR vidaus rinkai verslo tikslais – į LR teritoriją įvežtų, LR teritorijoje pagamintų transporto priemonių perleidimas už atlygį ar nemokamai kitam asmeniui LR teritorijoje arba sunaudojimui savoms reikmėms skirtų daugiau kaip 5 transporto priemonių vienetų įvežimas į LR teritoriją, pagaminimas LR teritorijoje per kalendorinius metus.

Vadovaujantis LR atliekų tvarkymo įstatymu, transporto priemonių importuotojai (į Lietuvą įvežantys ir vidaus rinkai tiekiantys naujas ir naudotas transporto priemones) privalo:

Registruotis LR aplinkos ministro nustatyta tvarka.

Registruotis LR aplinkos ministro nustatyta tvarka. Pradėję transporto priemonių tiekimą Lietuvos vidaus rinkai, gamintojai ir importuotojai turi užsiregistruoti Vieningoje gaminių, pakuočių ir atliekų apskaitos informacinėje sistemoje (GPAIS), adresu www.gpais.eu.

Organizuoti surinkimą, vežimą, paruošimą naudoti

Organizuoti surinkimą, vežimą, paruošimą naudoti, naudojimą eksploatuoti netinkamų transporto priemonių (toliau ENTP), kurios susidarė naudojant gamintojų ir importuotojų LR vidaus rinkai tiektas transporto priemones.

Sudaryti sutartis su ENTP surinkėjais

Sudaryti sutartis su ENTP surinkėjais dėl ENTP vežimo, paruošimo naudoti ir su ENTP naudotojais (perdirbėjais) ir (ar) eksportuotojais dėl surinktų ENTP panaudojimo. Šiose sutartyse turi būti numatyta apmokėjimo už ENTP surinkimą, vežimą, paruošimą naudoti, naudojimą (perdirbimą) tvarka ir sutartinių įsipareigojimų vykdymo kontrolės tvarka.

Užtikrinti, kad būtų sudarytos nemokamai atiduoti tvarkyti ENTP

Užtikrinti, kad būtų sudarytos sąlygos asmeniui, kuriam priklausanti ENTP neturi rinkos vertės ar ši vertė yra neigiama, nemokamai atiduoti tvarkyti šią ENTP.

Užtikrinti ne mažiau kaip vienos ENTP priėmimo vietos kiekvienoje apskrityje buvimą

Užtikrinti ne mažiau kaip vienos ENTP priėmimo vietos kiekvienoje apskrityje buvimą ir organizuoti tokiose vietose priimtų ENTP perdavimą tokias atliekas turinčiam teisę tvarkyti atliekų tvarkytojui.

Užtikrinanti ENTP ir jų dalių perdirbimą

Užtikrinanti ENTP ir jų dalių perdirbimą ar kitokį naudojimą, kad būtų įvykdytos šios užduotys: 95% pakartotiniam naudojimui ir naudojimui, 85% pakartotiniam naudojimui ir perdirbimui.

Aplinkos ministro nustatyta tvarka šviesti ir informuoti visuomenę ENTP tvarkymo klausimais

Aplinkos ministro nustatyta tvarka šviesti ir informuoti visuomenę ENTP tvarkymo klausimais: apie transporto priemonėse esančias pavojingas medžiagas; ENTP tvarkymo poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai; transporto priemonių dalių pakartotinio naudojimo galimybes, ENTP ir jų dalių tvarkymo galimybes. Tokia informacija gali būti pateikiama reklaminėje literatūroje, kuri naudojama parduodant transporto priemones (lankstinukai, bukletai, informacija stenduose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir pan.).

    • Švietimo ir informavimo būdai:
      • Specialūs leidiniai, stendai, spauda;
      • nformacija pardavimo dokumentuose, reklaminėje literatūroje;
      • Interneto svetainėse.
    • Teikiama informacija turi būti:
      • Informatyvi, aiški, aktuali, nuolat atnaujinama;
      • Importuotojo/gamintojo interneto svetainėje nuolat ir gerai matoma;
      • Interneto naujienų svetainėse atnaujinama ne rečiau kaip kartą per 2 mėn..;
      • Leidiniai platinami vartotojams prieinamose, lankomose vietose;
      • Stendai A3 formato (420×297 mm).
    • Informacijos turinys:
    • transporto priemonėse esančios pavojingos medžiagos, jų keliamas pavojus visuomenės sveikatai ir aplinkai;
    • netinkamo atliekų tvarkymo žala visuomenės sveikatai ir aplinkai;
    • atliekų rūšiavimo svarba;
    • eikalavimai perdirbti atliekas;
    • atliekų surinkimo vietų sąrašas;
    • atliekų grąžinimo, surinkimo ir perdirbimo sistemas ir galimybes jomis naudotis;
    • vartotojų ir atliekų turėtojų vaidmenį skatinant atliekų pakartotinį naudojimą, perdirbimą ir kitokį naudojimą.

Apmokėti ENTP surinkimo, vežimo, paruošimo naudoti ir naudojimo išlaidas

Apmokėti ENTP surinkimo, vežimo, paruošimo naudoti ir naudojimo išlaidas, taip pat visuomenės informavimo organizavimo ir vykdymo išlaidas.

Tvarkyti transporto priemonių apskaitą GPAIS sistemoje

Tvarkyti transporto priemonių apskaitą GPAIS sistemoje. Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2009 m. gegužės 27 d. įsakymas Nr. D1-290

    • Lietuvos Respublikos vidaus rinkai tiekiamų gaminių apskaita turi būti vykdoma gamintojo ir (ar) importuotojo vadovo ar jo įgalioto asmens nustatyta tvarka naudojantis GPAIS:
      • parengti ir turėti pagal atskiras gaminių rūšis Taisyklių 3 punkte nurodytą Sąrašą;
      • ne rečiau kaip kartą per mėnesį pildomas atitinkamo kalendorinio metų ketvirčio gaminių apskaitos žurnalas;
      • kalendoriniam metų ketvirčiui pasibaigus, bet ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo kalendorinio metų ketvirčio pabaigos suformuojama ir patvirtinama to ketvirčio gaminių apskaitos suvestinė.
      • Kartu su suvestine turi būti suformuota ir patvirtinta atliekų tvarkymo organizavimo veiklos suvestinė, kurioje nurodomi duomenys apie gamintojo ir (ar) importuotojo organizuotą atliekų tvarkymą ir vykdytas visuomenės švietimo ir informavimo priemones.
    • Pasibaigus kalendoriniams metams gamintojas ir (ar) importuotojas privalo naudodamasis GPAIS Aplinkos apsaugos agentūrai pateikti praėjusių kalendorinių metų Ataskaitą. Pasibaigus kalendoriniams metams gamintojas ir (ar) importuotojas privalo naudodamasis GPAIS ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo kalendorinių metų pabaigos suformuoti ir ne vėliau kaip per 50 kalendorinių dienų nuo kalendorinių metų pabaigos Aplinkos apsaugos agentūrai pateikti praėjusių kalendorinių metų Ataskaitą. Aplinkos apsaugos agentūra iki balandžio 1 d. įvertina pateiktą Ataskaitą ir nenustačiusi šios Ataskaitos trūkumų ją priima. Aplinkos apsaugos agentūrai nustačius pateiktos Ataskaitos trūkumus, Ataskaita atmetama naudojantis GPAIS ir laikoma nepateikta, jei per 20 kalendorinių dienų terminą naudojantis GPAIS nepateikiama pagal Aplinkos apsaugos agentūros nurodytus trūkumus patikslinta Ataskaita.
    • Importuotojai, platindami transporto priemones, kuriose neišvengiamai yra automobilinės ir nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai, tampa baterijų ir akumuliatorių (įmontuotų į transporto priemones) importuotojais. Importuotojai, platindami transporto priemones, kuriose neišvengiamai yra automobilinės ir nešiojamosios baterijos ir akumuliatoriai, tampa baterijų ir akumuliatorių (įmontuotų į transporto priemones) importuotojais, kuriems taip pat taikomas gamintojo atsakomybės principas ir kurie turi vykdyti jiems nustatytas pareigas. Atkreipiame dėmesį ir į tai, kad baterijų ir akumuliatorių importuotojams priskiriami ne tik M1 ir N1 klasės transporto priemonių importuotojai, tačiau ir kitų transporto priemonių klasių ir kategorijų, kuriose naudojamos baterijos ir akumuliatoriai, importuotojai.

ATSAKOMYBĖ: Transporto priemonių importuotojai, kurie nedalyvauja eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkymo sistemoje, gali būti traukiami administracinėn atsakomybėn pagal LR ANK 2558 ir nubausti bauda nuo 2 700 Eur iki 6 000 Eur. Taip pat už transporto priemonių importuotojams nustatytų pareigų nevykdymą, LR aplinkos apsaugos įstatyme nustatytos baudos juridiniams asmenims iki 14 000 Eur.

Transporto priemonių gamintojai ir importuotojai pareigas gali vykdyti:

  • individualiai (organizuojant ir finansuojant ENTP surinkimą, ENTP priėmimo vietų apskrityse buvimą, užduočių įvykdymą, visuomenės švietimą ir informavimą, ataskaitų teikimą).
  • kolektyviai (pavedant visų pareigų vykdymą licencijuotai organizacijai).

Apie asociaciją

„Autogamintojų ir importuotojų asociacija“ yra licencijuota savanoriška, ne pelno siekianti, visuomeninė organizacija, savo gretose jungianti automobilių ir automobilių dalių gamintojus ir importuotojus.

Mūsų veiklos prioritetai:

  • Užtikrinti asociacijos nariams LR vyriausybės nustatytų aplinkosauginių įsipareigojimų vykdymą.
  • Organizuoti atliekų tvarkymą.
  • Konsultuoti narius atliekų tvarkymo ir aplinkosaugos klausimais.
  • Didinti visuomenės aplinkosauginį sąmoningumą.