Skip to main content

Vairuotojau, ar žinai, kad …

Vairuotojau, ar žinai, kad …

Vairuotojau, ar žinai kad …

Dauguma nusidėvėjusių automobilių detalių įrašytos į pavojingųjų atliekų sąrašą:

 • hidrauliniai (tepaliniai) amortizatoriai,
 • akumuliatoriai ir baterijos,
 • degalų ir tepalo, oro filtrai,
 • panaudota alyva,
 • padangos.

Numestos bet kur, nerūšiuojamos ar netinkamai tvarkomos tokios automobilinės detalės gali kelti pavojų tiek aplinkai, tiek pačių žmonių sveikatai. Dauguma jų savo sudėtyje turi alyvos ar degalų likučių. Visuomenės sveikatos specialistų tvirtinimu, gamtoje išmetamos automobilio detalės, kuriose yra alyvos, gali užteršti didžiulius plotus ir paversti juos kone dykvietėmis. Taip pat apstu ir kitų cheminių junginių, tokių kaip sunkieji metalų, elektrolitas, švinas ir kt. kurių dauguma turi kancerogeninį poveikį. Padanga yra naftos produktas, todėl degdama į aplinką išskiria kenksmingų medžiagų.

Nusidėvėjusias automobilines detales draudžiama:

 • šalinti kartu su komunalinėmis atliekomis. Pavojingųjų atliekų šalinimas kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis yra uždraustas ir reglamentuojamas teisės aktų,
 • savavališkai ardyti,
 • deginti neturint specialių leidimų. Panaudota alyva gali būti deginama tik tam skirtose krosnyse su specialiais filtrais ir aukštoje temperatūroje,
 • išpilti ar išleisti alyvos atliekas į paviršinio bei požeminio vandens telkinius bei drenažo ir kanalizacijos sistemas, ant dirvožemio,
 • perduoti tokias atliekas asmenims, neturintiems teisės tvarkyti tokių atliekų.

Automobilinių atliekų surinkimas ir tvarkymas. Kur ir kaip atiduoti?

 • Palikti transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, jeigu automobiliai yra remontuojami tuose servisuose.
 • Autogamintojų ir importuotojų asociacija šias pavojingas atliekas iš gyventojų surenka organizuojamų akcijų metu. Daugiau apie organizuojamas akcijas – agia.lt arba info@agia.lt.
 • Jei remontuojate automobilį patys, panaudotas detales galite priduoti į savivaldybių didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Surinkimo aikštelių adresai – gamta.lt. Prieš vežant atliekas į artimiausią aikštelę, reikėtų pasitikslinti, kokias atliekas ji priima, nes skirtingose aikštelėse priimamos skirtingos atliekos.

Apsilankyk www.agia.lt ir sužinok kur atiduoti seną, nebevažiuojantį automobilį arba susisiekite su mumis info@agia.lt. Pasirūpinsime, kad senas automobilis būtų saugiai sutvarkytas. Seni, eksploatuoti netinkami automobiliai palikti rūdyti kur nors pakelėse ar daugiabučių kiemuose ne tik užima vietą ir nepuošia aplinkos, bet ir kelia grėsmę aplinkai, nes juose yra daug pavojingosioms atliekoms priskiriamų detalių – tokių kaip naudoti akumuliatoriai, oro, kuro ir tepalo filtrai, amortizatoriai, elektronikos prietaisai ir kt.

Netinkamas naudoti baterijas ir galvaninius elementus reikia palikti specialiose surinkimo talpose, kurios pagamintos taip, kad juose surinktos išeikvotos baterijos nekeltų pavojaus aplinkai ir visuomenės sveikatai. Rask artimiausią baterijų dėžutę savo mieste – www.agia.lt

Šis simbolis, kuriuo paženklintos baterijos ir akumuliatoriai reiškia, kad baterijų ir akumuliatorių atliekas reikia rinkti atskirai, nešalinti jų kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis.

Prisidėdamas prie tinkamo atliekų sutvarkymo tausoji gamtos išteklius: didžioji dalis atliekų gali būti perdirbamos ir grįžti į rinką kaip nauji produktai.